Świece sojowe a świece z parafiny

Świece sojowe a świece z parafiny

Świeczki parafinowe towarzyszą nam od wielu lat i kiedyś normą było kupowanie ich do naszego domu. W Stanach Zjednoczonych już w latach 90. zaczęto korzystać chętnie ze świec sojowych, do Polski trafiły one później. Dopiero od kilku lat stały się nieco lepiej dostępne w sklepach. Nadal jednak często trzeba zapłacić trochę więcej za świecę sojową niż parafinową oraz szukać ich raczej online.

Wosk sojowy jest substancją naturalną, biodegradowalną i nietoksyczną. Spalanie go jest bezpieczne dla wszystkich łącznie z kobietami w ciąży, dziećmi oraz zwierzętami, gdyż do atmosfery nie wydzielają się żadne szkodliwe substancje. Natomiast wosk parafinowy to pochodna ropy naftowej, a podczas spalania go wytwarza się np. toulen, formaldehyd oraz benzen. Wdychanie takiej mieszanki może równać się biernemu paleniu papierosów. Często stosuje się także różne toksyczne barwniki oraz ołowiane rdzenie w świecach z parafiny. Ołów to bardzo szkodliwy pierwiastek, który nie ulega rozpadowi i gromadzi się w ludzkim organizmie. Kolejną ważną różnicą między tymi dwoma typami wosków jest ich ekonomiczność. Świeca z wosku sojowego pali się 30-50% wolniej od tej z parafinowego.

Inne woski, które są zdrowe dla naszych organizmów to np. pszczeli oraz rzepakowy.

Wosk sojowy

Na stronie ZróbSwójKosmetyk.pl możesz kupić wiele produktów do stworzenia swoich domowych kosmetyków, w tym wosk sojowy. Jest on biodegradowalny w 100%, zdrowy dla ludzkiego organizmu oraz ekologiczny. Powstaje z ziaren soi podczas procesu uwodornienia. Świece sojowe odznaczają się mlecznym kolorem oraz lśniącą powierzchnią, a ich wosk przylega ściśle do ścianek naczynia. Są tańszą alternatywą dla świec z wosku pszczelego. Kolor wosku dostępnego na stronie naszego sklepu to kość słoniowa i jest w postaci płatków. Sugerowane stężenie kompozycji zapachowej to 6-10%, a temperatura zalewania 51-70°C. Temperatura powyżej 93°C może spowodować odbarwienie wosku lub pękanie świecy. Olejki za